Zondag 19 april is het de landelijke dag tegen pesten. Belangrijk om hier aandacht aan te besteden in je mentorklas, maar natuurlijk niet alleen op 19 april.
Pesten is en blijft een probleem waar het hele jaar aandacht voor nodig is.
Als mentor krijg je regelmatig te maken met pestgedrag binnen je mentorgroep, maar hoe herken je pesten en, nog belangrijker, hoe pak je het pesten aan, wat is de eerste stap?
Ik heb voor jou 8 rollenkaarten gemaakt, die je kunt inzetten om pestgedrag bespreekbaar te maken tijdens je mentorles. Download de rollenkaarten hier.
Om pesten te herkennen en erkennen is het belangrijk dat je de verschillende rollen bij pesten met je leerlingen bespreekt en zichtbaar maakt. Daarom volgen hieronder een aantal werkvormen om met de rollenkaarten aan de slag te gaan in je mentorgroep.
Raad de rol
Leerlingen spelen een korte scène (zonder te zeggen welke rol).
De klas raadt: welke rol zie je en waaraan merk je dat?
Rol = gedrag
Mentor leest kenmerken voor.
Leerlingen steken hand op als ze denken te weten welke rol het is.
Rol in de ruimte
Elke rol ligt op een tafel in het lokaal, zoveel mogelijk verspreid door de klas.
Lees een situatie >> leerlingen lopen naar de rol die daarbij past.
Hot seat
Eén leerling speelt een rol (bijvoorbeeld de pester).
Klas stelt vragen: ‘Waarom doe jij dit?’ >> leerling antwoordt vanuit die rol.
Rolwissel
Speel een pestsituatie >> stop >> leerlingen wisselen van rol.
Wat verandert er?
De rollenkaarten bestaan uit 7 rollen die bij pestgedrag kunnen voorkomen. De 8e rol is voor jou als mentor weggelegd. Bespreek met je klas wat zij nodig hebben van jou als mentor in pestsituaties en maak duidelijke afspraken over het signaleren en aanpakken van pestgedrag.
Werk jij als mentor met de all-in one mentormethode Studielift123, kijk dan op het mentortaal via deze link, daar vind je een vier kant-en-klare mentorlessen, werkbladen, 24 kwartetsets, werkvormen bij kwartetsets en 3 stellingen per kwartet, naast uiteraard de rollenkaarten.
Meer weten over de all-in one mentormethode Studielift123 met o.a. lesmateriaal over pesten en ongewenst gedrag, kijk dan op onze website.
Annemieke Groeneveld

Laat een bericht achter